



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.75 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.5 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Turn-On Delay Time | 6.2 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Propagation Delay | 6.6 ns |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | AND |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 4 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Logic Family | 74LCX |
Stock: 2926
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22570
Ext.Price$0.22570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22570 | $0.22570 |
| 10 | $0.15645 | $1.56450 |
| 50 | $0.13733 | $6.86650 |
| 100 | $0.12054 | $12.05400 |
| 500 | $0.10601 | $53.00500 |
| 1000 | $0.10174 | $101.74000 |
| 3000 | $0.09647 | $289.41000 |
| 5000 | $0.09147 | $457.35000 |
